dzisiaj jest: 9 maja 2024 r.   ::    imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina

Edukacja jest priorytetem

Inauguracja roku szkolnego - miniaturaStarosta tarnowski Roman Łucarz i etatowy członek zarządu powiatu Tomasz Stelmach uczestniczyli w inauguracji roku szkolnego 2023/24 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie. W trakcie uroczystości odbyło się otwarcie i poświęcenie nowej ekopracowni przyrodniczej.

Inaugurując rok szkolny 2023/24 dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie Krzysztof Małek powiedział, że żyjemy w dobrych czasach i warto to wykorzystać. – Warunkiem sukcesu edukacyjnego są dobrzy nauczyciele i dobra baza dydaktyczna. Nasza szkoła spełnia oba te warunki – stwierdził dyrektor. – Życzę uczniom, by spełniali swoje marzenia. Życzę odwagi do realizacji ambitnych planów i zamierzeń, które można zacząć od czegoś najmniejszego.

Starosta podczas przemówienia na rozpoczęciu roku szkolnego

Starosta Roman Łucarz w swoim wystąpieniu zapewnił, że edukacja jest priorytetem dla samorządu powiatowego. Zajmuje pierwsze miejsce w wydatkach powiatu. Chodzi nie tylko o wydatki bieżące, ale również inwestycje. - W jednym tylko projekcie „Mistrzowie w zawodzie”, współfinansowanym ze środków unijnych, wydaliśmy przeszło 10 mln zł – zauważył starosta. – Życzę wszystkim, aby szkoła była miejscem inspiracji i wszechstronnego rozwoju.

Starosta przecina wstęgę do ekopracowni

Otwarto i poświęcono ekopracownię przyrodniczą „Zielone serce szkoły”, która ułatwiać ma dydaktykę i umożliwiać uczniom przeprowadzanie różnych eksperymentów. Powstała w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Ochrona środowiska, gospodarka wodna i zrównoważony rozwój”. Koszt adaptacji i kompleksowego wyposażenia pomieszczenia wyniósł 56 tys. zł. Przedsięwzięcie wsparte zostało kwotą 50 tys. zł przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ekopracownia i wspólne zdjęcie gości podczas otwarcia

Inaugurację roku szkolnego w Zakliczynie zaszczycili swoją obecnością również poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak oraz radna powiatowa Grażyna Karaś.

Zdjęcia: Paweł Topolski
Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

Finansowanie ekopracowni w ramach zadania: ”Utworzenie Ekopracowni Przyrodniczej w Powiecie Tarnowskim” w obszarze tematycznym: „Ochrona środowiska, gospodarka wodna i zrównoważony rozwój” (ekopracownia przyrodnicza) w Programie Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej objęło w szczególności:

1. Adaptację i remont pomieszczenia w ZSP w Zakliczynie przeznaczonego na Ekopracownię przyrodniczą (usługa remontowa wraz z zakupem niezbędnych materiałów). Wykonawca wykonał następujące prace remontowe związane z dostosowaniem pomieszczenia na Ekopracownię m.in.:
    • przeróbkę instalacji wentylacyjnej i zakup potrzebnych materiałów,
    •  usuwanie starej powłoki malarskiej,
    • zakup materiałów i wykonanie prac szpachlowania powierzchni: ściany (111 m. kw), sufit (52 m. kw) oraz uzupełnienie istniejących ubytków ścian,
    • gruntowanie powierzchni ścian i sufitu: 163 m. kw,
    • wykonanie prac malarskich i zakup niezbędnych materiałów, powierzchnia ściany (111 m. kw), sufit (52 m. kw),
    • zakup i montaż łączników elektrycznych,
    • zakup i montaż (5 sztuk) rotel okiennych wewnętrznych o wymiarach: 130x250,
    • zakup i montaż (9 sztuk) świetlówek energooszczędnych LED,
    • zakup i montaż kratek wentylacyjnych (6 sztuk) o wymiarach 24x17,
    • wymiana podłogi;
  2. Zakup sprzętu laboratoryjnego: (m.in.: dygestorium, stół laboratoryjny, wózek na odczynniki chemiczne (wielofunkcyjny 3 piętrowy), pH metr uniwersalny przenośny z kombinowaną elektrodą szklaną, waga laboratoryjna przenośna, nośność 500 g, podnośnik laboratoryjny mały, itp.);
  3. Zakup drobnego sprzętu laboratoryjnego tj. kolby, cylindry miarowe, zlewki, probówki, podkładki laboratoryjne, tace laboratoryjne, przybornik laboratoryjny, metalowy statyw laboratoryjny, łapy do probówek, kolba stożkowa ze szlifem i korkiem, butelka z wkraplaczem, rozdzielacz, krystalizator, bagietki, łyżki do odczynników, moździerz porcelanowy z tłuczkiem, parownica, lejki, pipetki plastikowe, szczotka do szkła laboratoryjnego, itp.;
  4. Zakup wyposażenia sali niezbędnego do prowadzenia zajęć edukacyjnych: krzesło obrotowe (1 szt.), szafy laboratoryjne (2 szt.);
  5. Zakup sprzętu: aparat fotograficzny, laptop z pakietem Microsoft Office, drukarka – urządzenie wielofunkcyjne;
  6. Zakup pomocy dydaktycznych: wielkoformatowa tapeta układu okresowego;
  7. Zakup odzieży ochronnej (m.in.: fartuchy laboratoryjne, okulary ochronne, rękawice ochronne, rękawice termoochronne);
  8. Zakup materiałów biurowych i papierniczych (m.in.: tonery do drukarki, papier do drukarki, pisak laboratoryjny, itp.).

Grafika informacyjna dotycząca projektu