dzisiaj jest: 10 maja 2024 r.   ::    imieniny: Antonina, Izydor, Antoni

W hołdzie bohaterom

Delegacje mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi - miniaturaW Biskupicach Radłowskich i w Radłowie odbyły się w miniony weekend (10 września br.) obchody 84. rocznicy Bitwy Radłowskiej oraz Bitwy o most w Biskupicach Radłowskich. Wydarzenie zorganizowane zostało przez burmistrza miasta i gminy Radłów Zbigniewa Mączkę oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie.

Powiat tarnowski w tegorocznych obchodach reprezentowali: starosta tarnowski Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma, oraz radni rady powiatu tarnowskiego: Marek Podraza i Stefan Dzik. Wśród gości byli również poseł na sejm RP Urszula Augustyn, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, a także prezydent miasta Tarnowa Roman Ciepiela.

Starosta Roman Łucarz podczas przemówienia

Uczestnicy uroczystości, wśród których nie brakowało grup rekonstrukcyjnych i wojska, dzieci i młodzieży, samorządowców i mieszkańców, uczcili poległych składając wiązanki kwiatów i wieńce przy pomnikach upamiętniających wydarzenia z 1939 roku, które znajdują się w Biskupicach oraz w Radłowie, a także na cmentarzu parafialnym, gdzie są pochowani żołnierze, którzy oddali wówczas życie walcząc z niemieckim najeźdźcą.

Przedstawiciele powiatu tarnowskiego składają wiązankę

W ich intencji odprawione zostały także msze św. w kościołach w obu miejscowościach, był apel poległych i salwa honorowa w ich hołdzie.

Parlamentarzyści i samorządowcy w pierwszym rzędzie, uczestniczący w uroczystości, powiat reprezentują starosta Roma Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma, dyrektor Wydziału Rozwoju Powiatu Wiesław Gadziała

Bitwa radłowska była największą bitwą, stoczoną w Wojnie Obronnej 1939 r. na terenie Małopolski, w której poległo ok. 250 polskich żołnierzy, a ponad 500 zostało rannych.

Zdjęcia: Paweł Topolski
Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu społecznościowym facebook Starostwa Powiatowego w Tarnowie.